5 / pá / 19:00   japonský rytmus a smích - divadlo kjógen

divadlo kjógen zahajuje letošní sezónu v praze společným vystoupením se speciálním hostem z japonska. v divadle na prádle se představí hráč na buben kocuzumi - pan šjuničiró hisada, reprezentant tradiční školy ókura, kterou rodina hisada vede již po patnáct generací. nad představením převzal záštitu japonský velvyslanec v čr, jeho excellence kaoru shimazaki.

bubínek kocuzumi je jedním z tradičních nástrojů doprovodu vážného divadla nó. rytmicky podkresluje herecký projev, tanečním vystoupením dává dynamický rozměr a mysl diváka těší již po více než šest století. jednoduchost tohoto archetypálního nástroje však japonské divadlo nó dokázalo rozvinout do netušených hlubin. gradace rytmu, prodlužování tempa, barva a výška různých zvuků jednohoho a téhož bubínku kocuzumi. japonská kultura je známá ohromným smyslem pro detail. štětec v rukou mistra vykreslí jediné poupě - a je v tom celé jaro. přijďte se podívat, čeho všeho lze docílit s nástrojem tak obyčejným, jako je kocuzumi, drží-li jej v rukou opravdový mistr. v aktivní generaci je pan šjuničiró hisada považován za jednoho z nejlepších interpretů.

podobně geniálně jednoduché jsou i komedie kjógen. "sranda je pravda v kostce" a kjógeny nabízejí lidsky velmi osvobozující vhled do hlubin lidské nedokonalosti, hlouposti, lenosti, lásky k alkoholu a dalším neduhům, které lidstvo provázejí od počátku věků, bez ohledu, na kterém kontinentu se jedinec narodil. žánr kjógen vznikl také v hlubinách japonského středověku, ale o jeho genialitě a univerzálnosti svědčí fakt, že v překladech české diváky velmi dobře baví již bezmála dvě desetiletí.

krom představení nástroje kocuzumi v rukou mistra hisady a jeho krátkého sólového vystoupení se tedy můžete těšit na dvě hry kjógen v češtině: "připoután k tyči" a "mandarinky". obě přímo souvisí s pitím sake, a to velmi nestřídmým. v prvním kusu pán svazuje své sluhy, aby se během jeho nepřítomnosti nemohli dostat do sklípku, což však sluhy jen motivuje k řadě eskamotérských pokusů, jak se k vytouženému vínu dostat i tak. ve druhé si užijete mistrovský řetězec výmluv, kdy se sluha snaží zachránit situaci po té, co omylem v opilosti svědl svému pánovi to, co mu měl naopak velmi dobře opatrovat.

a konečně, jedinečná možnost společného vystoupení s mistrem hisadou divadlo kjógen inspirovala i k jisté mezižánrové spolupráci. ano, užijete si i tuto "fusion". jak bude vypadat komedie kjógen, když zásadní komické momenty podtrhne zvuk bubínku, tak jako v nó? jak bude vypadat výrazový tanec komai s tímto nástrojem? nenechte si utéct. jedinečná šance, jediné vystoupení v této sestavě právě tento večer.

vstupné: 390 - základní, 290 – senior nad 65 let/ student / ztpuvádí divadlo kjógen a divadlo na prádle  ( pokladna otevřena od 18.00 do 19.00h

7 / ne / 15:00   vojta a strašidla -  josef horák a michal hnátek

premiéra pohádky o velké odvaze, hodných strašidlech a o tom, že ne vše, co se děsné jeví, musí hrůzu nahánět.

uvádí divadlo na prádle a divadlo elf  ( pokladna otevřena od 14.00 do 15.00h

9 / út / 19:00   tick, tick...boom!  - jonathan larson

bohémský život neúspěšného umělce je skvělý. je skvělý, když je vám dvacet. je v pohodě, když je vám dvacet pět. ale co když je vám už třicet. třicet - ten věk, kdy byste měli už dělat dospělá rozhodnutí. mít dobrou práci. koupit si auto. koupit si byt. zkrátka stabilizovat celý svůj život.
uvádí divadlo na prádle - art4rent  ( pokladna otevřena od 18.00 do 19.00h

11 / čt / 19:00   nad prahou půlměsíc - 10. ročníku festivalu kultur blízkého východu

19:00 pozoruhodný jemen - vernisáž výstavy
kulturní a přírodní bohatství jemenu ve fotografiích a obrazech jemenského malíře fouada alfoteiha a čecha josepha wollfa. vstup volný. ve spolupráci s velvyslanectvím jemenské republiky.

20.00 usáma ibn munkiz: osudy arabského bojovníka s křižáky - obnovená premiéra arabského nedivadla studentů ústavu blízkého východu a afriky ff uk
divadelní adaptace inspirovaná vzpomínkami středověkého arabského šlechtice, jenž navštívil nejvýznamnější místa islámského světa, kde žil mezi křižáckými bojovníky, přináší klíč k pochopení řady otázek souvisejících s křesťansko-muslimským soužitím na arabském východě.

v arabštině s českými titulky. vstupné 150,- a 100,- kč.

rezervace: pokladna@napradle.cz nebo na tel. 736 401 051

s podporou velvyslanectví státu kuvajt. součástí večera je ochutnávka tradiční jemenské kuchyně ve spolupráci s velvyslanectvím jemenské republiky.

v rámci 10. ročníku festivalu kultur blízkého východu nad prahou půlměsíc www.nadprahoupulmesic.simplesite.com

  ( pokladna otevřena od 18.30 do 20.00h

14 / ne / 16:00   studentská thálie 2018 - šestý ročník prestižní soutěže mladých talentů nese motto "ve snu"

čekají nás performance napříč žánry a gala dream s hereckými osobnostmi a předáním cen na nové scéně národního divadla v praze. každý může mít svých patnáct nebo pět minut slávy, jak by řekl andy warhol…
celostátní soutěž a přehlídka autorské tvorby, studentská thálie, probíhá ve spolupráci s hereckou asociací, klubem českých a slovenských spisovatelů, novou scénou národního divadla, divadlem na prádle a českou obcí sokolskou. hlavním mediálním partnerem je tv prima. partnery cen studentské thálie jsou vitra, dallmayr, elton hodinářská a časopis "tvar". studentská thálie 2018 podporuje talenty ze sš, vš a zuš české republiky, a také hostující autory ze slovenska. zahraničním hostem ročníku je multimediální umělec ricardo praga z portugalska, tvůrce klipu studentské thálie. s vítězným souborem dramatická jelita pracuje módní návrhářka nataliya digtyar.
performance studentské thálie 2018 přivítá jedince, divadelní soubory, porotce i diváky v divadle na prádle a v tyršově domě v neděli 14. října od 16h. elegantní ceremoniel s názvem gala dream se později uskuteční v národním divadle v praze, kde vedle cen studentské thálie za autorský tvar i autorský počin předáme také cenu herecké asociace, cenu designérů tv prima pořadu jak se staví sen, řád krále rebelů webu zlatokop henry, cenu adam fénix partnerského fénix rádia nebo cenu creo-pax za kolektivní tvůrčí synergii.
uvádí divadlo na prádle a studentská thálie
uvádí divadlo na prádle a studentská thálie

15 / po / 20:00   kabaret pro nezadané aneb svůj k svému  - k. hanušová

humor temný, příběh napínavý a dojemný. příběh fiktivního institutu pro seznamování, kde se, ne náhodou, ocitnou čtyři nezadaní jedinci. v představení zazní autorské písně od skladatelky sonii koutové.

cena vstupenek 150,- kč
uvádí divadlo na prádle kardio theatre  ( pokladna otevřena od 19.00 do 20.00h

17 / st / 19:30   improvizační show divadla bafni

základem divadelního představení je čistá improvizace. herci improvizují krátké scénky na témata od diváků. nic nemají připraveno dopředu. neexistuje žádný scénář, žádné předepsané role. vše vzniká přímo na jevišti před očima diváků, kteří průběh představení ovlivňují. záleží tedy pouze na divácích a hercích, jak se večer vyvine. vše doprovází živá klavírní improvizace.

domovskou scénou improvizačního divadla bafni je kabinet múz v brně. více informací naleznete na www.bafni.cz nebo www.facebook.com/bafni

uvádí divadelní improvizační skupina bafni  ( pokladna otevřena od 18:30 do 19:30

18 / čt / 19:00    čermák & staněk - zpátky v divadle!

miloš čermák a luděk staněk se vrací na opravdové pódium. skvělá stand-up show, poprvé na levém břehu vltavy. plná humoru, který žádné břehy nemá. co vás rozesměje více než humor, kterému dobře rozumíte, protože je tak trochu o vás? pokud nejste prudérní, tak se zasmějete hodně…

vstupné: 240
uvádí čermák & staněk   ( pokladna otevřena od 18.00 do 19.00h

19 / pá / 19:00   sama sebou - michaela doláková

motto: „být sám sebou a přiznat si, kým opravdu jsme… nebo spíše kým nejsme. neztratit se ve všech těch rolích, které v životě hrajeme …… nebo spíše se v nich najít….. a být sami sebou v každičký okamžik života…“

pohybové autorské etudové představení, které humorně otevírá téma ženy na mateřské dovolené, ženy, která je ztracená ve všem co musí a je třeba……. aby znovu našla sama sebe, odchází dělat to, co má ráda….. aby se tak mohla celistvá vrátit domů…

autorka a herečka: michaela doláková
spoluúčinkují: lukáš chvátal, markéta šejvlová
jednotlivé etudy jsou prokládány živou hudbou karoliny šustové

představení je určeno všem i dětem :o)

vstupné: 200, 150 (senior, student)
uvádí divadlo na prádle   ( pokladna otevřena od 18.00 do 19.00h

24 / st / 19:00   venuše v kožichu | venus in fur (czech version) - david ives

český překlad: jitka sloupová // czech translation by jitka sloupová
režie: guy roberts a jessica boone // directed by guy roberts and jessica boone
v českém jazyce s anglickými titulky // performed in czech with english surtitles
v hlavních rolích jana pidrmanová a václav vašák // starring jana pidrmanová and václav vašák
uvádí prague shakespeare company

31 / st / 19:30   literární salon

trojkřest nakladatelství literární salon -

edice ouvertury
štěpán hobza: ferrari v džungli

edice bilingva
jan riedlbauch: ein traum aus schwarzem glas/ sen z černého skla
(př. do němčiny zdenka procházková-hartmann)

rozptýlené průsečíky. antologie hispanoamerické modernistické poezie
(ed. a př. ze španělštiny denisa škodová)
uvádí literární salon a divadlo na prádle